0 0
Tortë suedeze me mollë

Tortë suedeze me mollë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
3 molla
250 g miell
2 lugë gjelle pluhur pjekurinash
1 lugë gjelle kanellë
150 g sheqer kafe
150 g gjalpë të shkrirë
3 vezë të rrahura
25 g gjalpë të shkrirë
3 lugë gjelle sheqer kafe
1 lugë gjelle kanellë
Kuzhina:

  Një recetë ideale, ME SHIJE, për pasditet e së dielës në shtëpi!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 705 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Së pari furra nxehet në 180C. Tava ku do të hidhet masa e tortes lyhet mirë me gjalpë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Dy nga tre mollat, qerojini dhe prisni në rriska 1 centimetërshe. Mollën e tretë njëjtë qërojeni, por priteni në rriska më të holla.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë bëni bashkë miellin, pluhurin e pjekurinave dhe kanellën. Përziejini mirë. Më pas shtoni edhe sheqerin dhe përziejeni mirë masën.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni dy mollët e prera në rriska, më pas gjalpën e shkrirë dhe vezët e rrahura.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Përziejini mirë masën derisa të krijohet brumë homogjen. Më pas masën hidheni në tavën e lyer më gjalpë dhe sipër shtoni rriskat e holla të mollës së tretë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Torta piqet për afro 50 min ose varësisht nga furra. (Kontrollojeni me majë të thikës)

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë pjekur, torta lihet të pushojë për 10 min. Më pas hidhet masa me gjalpën e shkrirë, 3 lugë sheqer dhe një lugë kanellë, e cila është zier pak para përdorimit.
  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Lulelakër turshi
  i ardhshmi
  Torta Caprese
  • 1 705 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 C

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  3 molla
  250 g miell
  2 lugë gjelle pluhur pjekurinash
  1 lugë gjelle kanellë
  150 g sheqer kafe
  150 g gjalpë të shkrirë
  3 vezë të rrahura
  25 g gjalpë të shkrirë
  3 lugë gjelle sheqer kafe
  1 lugë gjelle kanellë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Lulelakër turshi
  i ardhshmi
  Torta Caprese