0 0
Tortë suedeze me mollë

Tortë suedeze me mollë

Ingredients

Adjust Servings:
3 molla
250 g miell
2 lugë gjelle pluhur pjekurinash
1 lugë gjelle kanellë
150 g sheqer kafe
150 g gjalpë të shkrirë
3 vezë të rrahura
25 g gjalpë të shkrirë
3 lugë gjelle sheqer kafe
1 lugë gjelle kanellë
Cuisine:

  Një recetë ideale, ME SHIJE, për pasditet e së dielës në shtëpi!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,968 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Së pari furra nxehet në 180C. Tava ku do të hidhet masa e tortes lyhet mirë me gjalpë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Dy nga tre mollat, qerojini dhe prisni në rriska 1 centimetërshe. Mollën e tretë njëjtë qërojeni, por priteni në rriska më të holla.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë bëni bashkë miellin, pluhurin e pjekurinave dhe kanellën. Përziejini mirë. Më pas shtoni edhe sheqerin dhe përziejeni mirë masën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni dy mollët e prera në rriska, më pas gjalpën e shkrirë dhe vezët e rrahura.

  Step 5
  Mark as Complete

  Përziejini mirë masën derisa të krijohet brumë homogjen. Më pas masën hidheni në tavën e lyer më gjalpë dhe sipër shtoni rriskat e holla të mollës së tretë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Torta piqet për afro 50 min ose varësisht nga furra. (Kontrollojeni me majë të thikës)

  Step 7
  Mark as Complete

  Kur të jetë pjekur, torta lihet të pushojë për 10 min. Më pas hidhet masa me gjalpën e shkrirë, 3 lugë sheqer dhe një lugë kanellë, e cila është zier pak para përdorimit.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Lulelakër turshi
  next
  Torta Caprese
  • 1,968 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 180 C

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 molla
  250 g miell
  2 lugë gjelle pluhur pjekurinash
  1 lugë gjelle kanellë
  150 g sheqer kafe
  150 g gjalpë të shkrirë
  3 vezë të rrahura
  25 g gjalpë të shkrirë
  3 lugë gjelle sheqer kafe
  1 lugë gjelle kanellë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Lulelakër turshi
  next
  Torta Caprese