0 0
Tortë tiramisu me krepa

Tortë tiramisu me krepa

Ingredients

Adjust Servings:
20 krepa
2 filxhanë qumësht
1 lugëz ekstrakt vanilje
4 të kuq të vesë
1 filxhan sheqer
½ filxhan niseshte
1 lugë gjelle gjalpë
¾ filxhan krem djath
¼ filxhan djath mascarpone
2 filxhanë ajkë e ëmbël
4 lugë gjelle sheqer pluhur
2 lugëza ekstrakt vanilje
kakao
Cuisine:

  Nëse keni kohë të mjaftueshme dhe nëse po iu afrohet ndonjë datë e rëndësishme në jetën tuaj, patjetër gatuajeni këtë variant të tiramisusë me krepa.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 261 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin vëreni të vlojë. Në pikën e vlimit shtojani ekstraktin e vaniljes dhe lëreni të pushojë për 10 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Vezët dhe sheqerin rrahini bashkë ne një enë e më pas shtojuni niseshtenë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në nje enë tjetër rrahini djathërat bashkë me gjalpën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në masën me vezë e sheqer, gradualisht shtoni qumështin e nxehtë duke e përzier vazhdimisht, në mënyrë që vezët të mos koagulojnë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas kësaj, tenxheren kthejeni në zjarr, ku do të zihet për afro dy minuta (derisa të trashet).

  Step 6
  Mark as Complete

  Kremin e përgatitur bashkojeni me djathërat, rrahini mirë të gjitha që të homogjenizohen dhe vendoseni në frigorifer që të ftohet për të paktën 4 orë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas ftohjes, masën bashkojeni me krem shllagun/pananë e rrahur me ekstrakt vanilje dhe sheqer pluhur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Tani është koha që të bëni tortën.

  Step 9
  Mark as Complete

  Në një enë vendoseni një krepë, lyejeni me kremin e përgatitur e mbulojeni me krepën tjetër. Vazhdoni kështu deri në shpenzimin e materialit.

  Step 10
  Mark as Complete

  Pas kësaj, torten lëreni të ftohet në frigorifer për të paktën dy orë.

  Step 11
  Mark as Complete

  Para servimit, spërkateni me kakao pluhur.

  Step 12
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Bukë arabe me grizë
  next
  Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit
  • 261 Views
  • 8 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  20 krepa
  2 filxhanë qumësht
  1 lugëz ekstrakt vanilje
  4 të kuq të vesë
  1 filxhan sheqer
  ½ filxhan niseshte
  1 lugë gjelle gjalpë
  ¾ filxhan krem djath
  ¼ filxhan djath mascarpone
  2 filxhanë ajkë e ëmbël
  4 lugë gjelle sheqer pluhur
  2 lugëza ekstrakt vanilje
  kakao

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Bukë arabe me grizë
  next
  Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit