0 0
Tortëza me karrota

Tortëza me karrota

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr karrota
180 gr miell
1 e kuqe e vezës
1 sheqer vanilje
200 gr sheqer
50 gr niseshte patatesh
130 ml vaj
1 pluhur pjekurinash
70 gr bajame të bluara
1 vezë
1 lëkurë portokalli
Cuisine:

  Shija delikate e karrotave që bie në “konflikt” me shijen më të fortë të lëkurës së portokallit, bën që tortëzat me karrota të marrin një shije unike, që përvec juve, do t’u pëlqejë shumë edhë fëmijëve tuaj. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 812 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Së pari pastrojmë mirë karrotat, të cilat më pas i bluajmë. Në një enë tjetër miksojmë vezët me sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në masën me vezë më pas shtojmë karrotat.

  Step 3
  Mark as Complete

  Miellin, bajamet e bluara, niseshten e patates dhe pluhurin për pjekurina njëherë i bëjmë bashkë e më pas i shtojmë tek përzierja me vezë e sheqer.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në fund shtoni lëkurën e grirë të portokallit dhe sheqer vaniljen dhe vajin. Brumi duhet të jetë shumë i butë dhe i lëngshëm.

  Step 5
  Mark as Complete

  Format e tortëzave mbushen me brumin dhe piqen në furrën e parangrohur në 180 gradë për 20-25 minuta

  previous
  Pasta me spinaq e tomatina
  next
  Supë nga kockat
  • 812 Views
  • 40 min
  • Serves 12
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  250 gr karrota
  180 gr miell
  1 e kuqe e vezës
  1 sheqer vanilje
  200 gr sheqer
  50 gr niseshte patatesh
  130 ml vaj
  1 pluhur pjekurinash
  70 gr bajame të bluara
  1 vezë
  1 lëkurë portokalli

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pasta me spinaq e tomatina
  next
  Supë nga kockat