0 0
Tranguj turshi

Tranguj turshi

Ingredients

Adjust Servings:
20 tranguj
2 l ujë
½ filxhan kripë
6 lugë gjelle sheqer
4 filxhanë ujë
4 filxhanë uthull molle
kurkuma
4 lugë gjelle fara mustarde
1 lugë gjelle fara selinoje
Cuisine:

  Një mënyrë e shpejtë dhe e shijshme për të përgatitur tranguj turshi. E përsosur për fillestarët në kuzhinë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,344 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Kripën hidheni në 2 litra ujë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni edhe trangujt e prerë në rrathë dhe lërini të pushojnë për 2 orë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj lajini mirë dy herë dhe kullojani ujin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në një enë bëni bashkë 4 filxhana ujë me uthull, kurkumën dhe farat e mustardë dhe selinos.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lërini të marrin një valë e më pas shtoni trangujt.

  Step 6
  Mark as Complete

  Vazhdojeni zierjen edhe për 10 minuta në zjarr të ulët.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas kësaj, trangujt vendosini në kavanozë të sterilizuar.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ruajini në vend të ftohtë dhe të errët.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Toptha djathi
  next
  Patëllxhanë të mbushur me gjizë
  • 1,344 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  20 tranguj
  2 l ujë
  ½ filxhan kripë
  6 lugë gjelle sheqer
  4 filxhanë ujë
  4 filxhanë uthull molle
  kurkuma
  4 lugë gjelle fara mustarde
  1 lugë gjelle fara selinoje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Toptha djathi
  next
  Patëllxhanë të mbushur me gjizë