0 0
Tullumba

Tullumba

Ingredients

Adjust Servings:
Për brumin:
1 gotë miell
1 lugë gjelle gjalpë
4 vezë
1 lugë gjelle sheqer
nje fije kripë
¾ e gotës ujë ose qumësht
Për sherbetin:
1 gotë sheqer
2 gota ujë
vaj per skuqje
Cuisine:

  Tullumbat janë një ëmbëlsirë shumë e shijshme dhe e përhapur në vendin tonë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 415 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në në tenxhere hidhet qumësht ose ujë, kripë, gjalpë dhe pak sheqer.

  Step 2
  Mark as Complete

  Përzihen dhe ngrohen deri në sa të vlojnë, pastaj hidhet miell i situr.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përzihet shpejt me lugë druri dhe mbahet në zjarr të dobët duke e përzierë deri sa mielli të shkëputet lehtë nga ena nga luga e drurit.

  Step 4
  Mark as Complete

  Atëherë masa hiqet nga zjarri, hidhet në një enë porcelani, ftohet duke e përzierë dhe i hidhen ngadalë vezët.

  Step 5
  Mark as Complete

  Përzierja vazhdon deri sa të krijohet një masë e trashë në formë kremi dhe pak elastike.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në një tigan me vaj të bollshëm të nxehur mirë, filloni skuqjen.

  Step 7
  Mark as Complete

  Nëpërmjet formës së dhëmbëzuar hedhim brumin pak e nga pak. I skuqim mirë. Pas skuqjes i heqim me kujdes nga vaji dhe i vendosim në shurup, për 2-3 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Shërbehen të ftohtë.

  previous
  Patëllxhanë të mbushur me gjizë
  next
  Akullore në kushte shtëpie
  • 415 Views
  • 2 hr
  • Serves 25
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për brumin:
  1 gotë miell
  1 lugë gjelle gjalpë
  4 vezë
  1 lugë gjelle sheqer
  nje fije kripë
  ¾ e gotës ujë ose qumësht
  Për sherbetin:
  1 gotë sheqer
  2 gota ujë
  vaj per skuqje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patëllxhanë të mbushur me gjizë
  next
  Akullore në kushte shtëpie