0 0
Tullumba

Tullumba

Përbërësit

2 gota ujë
2 gota qumësht
6 lugë gjelle vaj
4 vezë
1 lugë receli pluhur pjekurinash
400 gr miell
pak kripë
Për sherbetin:
700 gr sheqer
500 ml ujë
disa flegra limon
Kuzhina:

  Tullumbat janë një desert shumë i përhapur sidomos në Gadishullin Ballkanik. Besohet se së pari u gatuan në Turqinë e sotme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 907 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht e përgatisimin sherbetin, të cilin e zijemë për 15 minuta e më pas e lëmë të ftohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj ujin bashkë me qumështin e vajin I vlojmë bashkë me disa kokrra kripë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj nisim e shtojmë gradualisht miellin e përzier me pluhur pjekurinash. E përziejmë vazhdimisht derisa të fillojë të ndahet nga tenxherja.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. Pas ftohjes së brumit shtojmë vezët një nga një, dhe miksojmë derisa të fitojmë një brumë homogjen.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Me brumin e përgatitur mbushim shiringën e posaçme për tullumba.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Tullumbat piqen fillimisht në temperaturë të lartë. Pastaj temperatura ulet në mesatare dhe vazhdojmë i pjekim duke I rrotulluar në të gjitha anët.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Tullumbat e pjekura i hedhim direkt në sherbetin e ftohtë.
  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Mjaltë me kurkuma- antibiotiku më i fuqishëm natyral
  i ardhshmi
  Supë me panxhar
  • 907 Pamje
  • 2 hr
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  2 gota ujë
  2 gota qumësht
  6 lugë gjelle vaj
  4 vezë
  1 lugë receli pluhur pjekurinash
  400 gr miell
  pak kripë
  Për sherbetin:
  700 gr sheqer
  500 ml ujë
  disa flegra limon

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Mjaltë me kurkuma- antibiotiku më i fuqishëm natyral
  i ardhshmi
  Supë me panxhar