0 0
Turshi greke

Turshi greke

Përbërësit

1 kg domate të gjelbra
1 kg karrota
2 kg domate të kuqe, speca
½ kg ullinj të zinj
½ kg speca djegës të pjekur
Për marinadën:
5 lugë gjelle kripë
400 gr sheqer
kopër
magdanoz
2-3 qese piper kokërr
1 ½ gotë uthull
1 gotë vaj
15 copë tableta aspirin
Veçoritë:
  Kuzhina:

   Një propozim për turshi pikante greke, të cilin ia vlen ta provoni!

   Përbërësit

   Udhëzimet

   Shpërndaje
   (Visited 3 777 times, 1 visits today)
   Hapi 1
   E kam përfunduar këtë hap

   Domatet e gjelbra, karrotat e specat pritini në copa, ndërsa ullinjtë dhe specat e pjekur djegës lërini sic janë.

   Hapi 2
   E kam përfunduar këtë hap

   Kripën, sheqerin e piperin kokërr bëjini bashkë me kopërin dhe magdanozin e imtësuar. Pastaj shtoni edhe përbërësit e tjerë dhe lëreni të pushojë për 24 orë, por duke i përzier herë pas here.

   Hapi 3
   E kam përfunduar këtë hap

   Në një enë bëni bashkë uthullën, vajin e aspirinën dhe ziejini derisa të shkrihet aspirina. Kushtojini kujdes që masa të mos vlojë, por të qëndrojë në zjarr derisa të shkrihet aspirina!

   Hapi 4
   E kam përfunduar këtë hap

   Këtë marinadë hidhjauni perimeve dhe lërini të pushojnë ashtu për 1-2 orë.

   Hapi 5
   E kam përfunduar këtë hap

   Pastaj vendosini nëpër kavanozë.

   Hapi 6
   E kam përfunduar këtë hap

   Turshitë greke nuk zihen dhe mund të konsumohen menjëherë.

   i mëparshmi
   Torta e Shkretëtirës
   i ardhshmi
   Tortë me djath krem
   • 3 777 Pamje
   • Vështirësia: Mesatare

   Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

   Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

   Përbërësit

   1 kg domate të gjelbra
   1 kg karrota
   2 kg domate të kuqe, speca
   ½ kg ullinj të zinj
   ½ kg speca djegës të pjekur
   Për marinadën:
   5 lugë gjelle kripë
   400 gr sheqer
   kopër
   magdanoz
   2-3 qese piper kokërr
   1 ½ gotë uthull
   1 gotë vaj
   15 copë tableta aspirin

   Përzgjedh këtë recetë

   You need to login or register to bookmark/favorite this content.

   i mëparshmi
   Torta e Shkretëtirës
   i ardhshmi
   Tortë me djath krem