0 0
Turshi me tranguj të vegjël

Turshi me tranguj të vegjël

Përbërësit

2 kg tranguj të vegjël
8 gota ujë i ngrohtë
6 filxhana çaji uthull
4 lugë gjelle kripë e trashë
2 lugë gjelle sheqer
1 filxhan kafe piper kokërr
gjethe dafine
Kuzhina:

  Përbërësi kryesor për turshi speciale janë trangujt e freskët dhe të fortë. Ndërsa, kripa e uthulla, por edhe hudhra, magdanozi e dafina i japin shijen e duhur për t’i konsumuar në dimër.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 778 times, 2 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Së pari përgatisim shëllirën.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Ujin e hedhim në një tenxhere dhe e vëmë të ziejë në zjarr. Pastaj e largjmë nga zjarri.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtojmë në ujë të gjithë përbërësit e lartcekur dhe e trazojmë mirë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj e lëmë mënjanë që të ftohet tërësisht.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë përgatisim trangujt.

  Fillimisht i lajmë të gjithë trangujt mirë. Pastaj i bëjmë gati për t’i futur në kavanozët, ku do t’i konservojmë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Trangujt i rendisim mirë nëpër kavanozë duke i ngjeshur lehtas. Më pas u hedhim shëllirën.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pasi janë mbuluar me shëllirë, kavanozëve u vendosim kapakun duke e shtrënguar fort.
  Turshitë e përgatitura kështu ruhen në vend të errët.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Janë gati për konsumim pas 10 ose 20 ditësh.

  i mëparshmi
  Supë e stinës
  i ardhshmi
  Pite me patate
  • 1 778 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  2 kg tranguj të vegjël
  8 gota ujë i ngrohtë
  6 filxhana çaji uthull
  4 lugë gjelle kripë e trashë
  2 lugë gjelle sheqer
  1 filxhan kafe piper kokërr
  gjethe dafine

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë e stinës
  i ardhshmi
  Pite me patate