0 0
Ushqimet që iu ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit

Ushqimet që iu ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit

Directions

Share

Nëse jeni vegan ose vegjetarian ose nuk i përmbaheni  ndonjë plani të veçantë ushqimor apo aktiviteti fizik, ju mund të pasuroni dietën tuaj me ushqime të cilat bëjnë metabolizmin tuaj të punojë më shpejt.

E dimë se “ushqimi me yndyrë” është shumë i shijshëm dhe i mirë për disa prej jush. Edhe pse ekspertët kanë mendime kontradiktore nëse një lloj i caktuar ushqimi mund të djegë dhjamin pa bërë aktivitet fizik, të gjithë pajtohen që ju mund të shihni rezultate të mira duke përfshirë më shumë ushqime që nxisin metabolizmin, rrisin tretjen dhe ju ndihmon të ndiheni të ngopur. Këto ushqime i keni më poshtë.

Salmoni

Tingëllon kontradiktore, por peshqit me yndyrë të shëndetshëm mund t’ju ndihmojnë të hiqni yndyrën e padëshiruar.

“Salmon i egër është një zgjedhje veçanërisht e mirë e proteinave, sepse përmban acide yndyrore Omega-3, të cilat luftojnë inflamacionin”, thotë Kate Martino, një asistent mjekësor me një fokus në mjekësinë ushqimore. Yndyrat gjithashtu ndihmojnë që të ndiheni të ngopur më gjatë, ndërsa ngrënia e proteinave të mjaftueshme çdo ditë ndihmon në formimin e masës së muskujve, e cila rrit metabolizmin tuaj dhe djeg më shumë yndyrë në kohën që jeni duke pushuar.

Avokado

Në mënyrë të ngjashme, yndyra “e mirë” në avokado mund t’ju ndihmojë gjithashtu të digjni yndyrë të keqe “Ata janë plot me yndyra dhe fibra të shëndetshme, kështu që ata do t’ju mbajnë të ngopur dhe do të parandalojnë dëshirat për të ngrënë më shumë.

Vezët

“Vezët ofrojnë përzierjen e përsosur të proteinave dhe yndyrnave, duke siguruar ngopje afatgjatë, duke reduktuar dëshirat dhe pikat e sheqerit në gjak,” thotë nutricionistja Jessica Cox. “Vezët janë një nga burimet më të mira të proteinave që djegin yndyrnat që do të nxisin metabolizmin tuaj. Dietat me proteina të larta janë vërtetuar që nxisin metabolizmin tuaj të funksjonojë më shpejt.

Portokalli dhe qitro

Portokallet janë të njohur për vitaminën C e cila rrit imunitetin. “Frutat e agrumeve  janë çelësi për të promovuar humbjen e yndyrës dhe për të rritur shëndetin e përgjithshëm”, thotë Rosen. “Të larta në fibra të tretshme, portokallet ndihmojnë në mbajtjen e baktereve të zorrëve të shëndetshme, zvogëlon oreksin tuaj dhe ndihmon në eliminimin e yndyrës.

Ushqimet pikante

Piperi është i lartë në kapsaicin, i cili është provuar të djegë dhjamin e barkut dhe të rrisë aftësinë e trupit për të kthyer ushqimin në energji. “Konsumi i përditshëm i kapsaicinës përshpejton humbjen e yndyrës së barkut.

(Visited 452 times, 1 visits today)
previous
Gjellë me lakër të re
next
Sallatë makaronash me presh
  • 452 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Gjellë me lakër të re
next
Sallatë makaronash me presh