0 0
Vlerat shëndetësore të thanave

Vlerat shëndetësore të thanave

Cuisine:

  Directions

  Share
  Fruti ose kokrrat e thanës piqen në mes dhe në fund të verës. Ato konsiderohen të pjekura plotësisht vetëm pasi kanë rënë nga degët. Thanat me ngjyrë të kuqërremtë mund t’i mblidhni me dorë sapo të kenë rënë.
  Vlerat shëndetësore të thanës
  Thana është një frut i vogël me vlera fantastike. Lëvorja me ngjyrë kafe ose të kuqërremtë e frutit ofron shumë përfitime për konsumuesin. Ato kanë vlera në shërimin e lëkurës, por edhe në uljen e temperaturës. Përveç vlerave ushqimore, thanat janë përdorur në të gjithë botën edhe në mjekësinë popullore.
  Konsumimi i thanave
  Thanat mund të përdoren për të përgatitur reçel, por ato mund të kombinohen me sheqer dhe portokall për të bërë një salcë të mrekullueshme. Thanat mund të konsumohen edhe të thata. Në Shqipëri përdoren për përgatitjen e rakisë së famshme të thanës. Gjithashtu, ka përdorim të gjerë edhe në përgatitjen e pijeve të ftohta gjatë stinës së verës. Shurupi i thanës është i famshëm në vendin tonë.
  Përdorimi mjekësor i thanës
  Fruti i thanës është përdorur për të ulur temperaturën dhe për të luftuar disa çrregullime të zorrëve. Thartësia karakteristike e këtij fruti e bën atë mjaft të dobishëm në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Thanat janë përdorur edhe për t’u kuruar nga diarrea.
  Thanat mund t’i ruani në frigorifer për disa ditë, për sa kohë i paketoni në një qese të izoluar mirë. Ato rezistojnë më gjatë në formën e tyre të thatë.
  (Visited 293 times, 1 visits today)
  previous
  Patate me spinaq në furrë
  next
  Mos i anashkaloni frutat e vjeshtës
  • 293 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patate me spinaq në furrë
  next
  Mos i anashkaloni frutat e vjeshtës