0 0
Brownies

Brownies

Ingredients

Adjust Servings:
220 gr çokollatë me 65% kakao
200 gr gjalpë
5 vezë
200 gr sheqer
40 gr bajame të bluara
20 gr miell
1 lëvore portokalli
1 lugëz aromë bajamesh
Cuisine:

  Receta për një ëmbëlsirë ultra-çokollatore për të gjithë adhuruesit e çokollatës.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 401 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Enën me diametër 24 cm, ku do të piqet ëmbëlsira, mbulojeni me letër pjekjeje.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gjalpën e çokollatën shkrijini duke krijuar një masë homogjene e më pas lërini anash të ftohen pak.

  Step 4
  Mark as Complete

  Të bardhët e vesë rrahini me mikser duke shtuar gradualisht sheqerin derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Tek çokollata shtoni të kuqtë e vezëve e miksojini derisa të fitoni një masë të njëjtë. Në këtë masë më pas shtoni lëvoren e portokallit të grirë në rende, miellin dhe bajamet e bluara.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund shtoni edhe aromën e bajameve.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pastaj, tek çokollata shtojeni gradualisht shkumën me të bardhë të vezëve. Trazojini mirë të gjitha me tel kuzhine.

  Step 8
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni në enën e përgatitur dhe piqeni për 45 minuta në furrën e parangrohur.

  Step 9
  Mark as Complete

  Përpara servimit, ëmbëlsira duhet ftohur mirë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ps. Mos u habisni, mesi i ëmbëlsirës duhet të jetë pak i lagësht pas pjekjes.

  previous
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë
  next
  Sallatë me karrota
  • 401 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  220 gr çokollatë me 65% kakao
  200 gr gjalpë
  5 vezë
  200 gr sheqer
  40 gr bajame të bluara
  20 gr miell
  1 lëvore portokalli
  1 lugëz aromë bajamesh

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë
  next
  Sallatë me karrota