0 0
Bukë irlandeze

Bukë irlandeze

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr miell
1 lugëz kripë
1 lugëz sodë bikarbonë
350 ml qumësht
2 lugë gjelle lëng limoni
Cuisine:

  Gatuani një bukë shtëpie për vetëm gjysmë ore dhe kënaquni me shijen e jashtëzakonshme të saj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 639 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Qumështin dhe lëngun e limonit bashkojini dhe lërini të pushojnë për 5 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Miellin, kripën, sodën bikarbonë bëjini bashkë e më pas këtë masë bashkojeni me qumështin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Do të duhej të përfitonit një brumë pak ngjitës. Sipas nevojës shtoni akoma miell.

  Step 5
  Mark as Complete

  Brumin e fituar vendoseni në tepsinë adekuate dhe piqeni në furrën e parangrohur për 20-30 minuta derisa të marrë një ngjyrë të artë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pogaçe me miell misri
  next
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë
  • 639 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr miell
  1 lugëz kripë
  1 lugëz sodë bikarbonë
  350 ml qumësht
  2 lugë gjelle lëng limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pogaçe me miell misri
  next
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë