0 0
Bukë me shafran

Bukë me shafran

Ingredients

Adjust Servings:
disa fije shafran
150 ml ujë i vluar
20 gr tharm buke
100 ml qumësht i ngrohtë
3 lugë gjelle sheqer
3 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle kripë
100 gr rrush i thatë/stafidhe
1 të bardhë e vezës
fjolla bajamesh
miell
Cuisine:

  Buka me shafran është diçka e re në trevat tona. Gatimi i saj është shumë i thjeshtë, ndërsa shija shumë e veçantë, pasiqë shija e kësaj buke më shumë ngjan me shijen e simiteve.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 717 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Fijet e shafranit i mbulojmë me ujë të vluar dhe i lëmë të pushojnë për afro 30 min.
  Njësoj veprojmë edhe me rrushin e thatë/stafidhetë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë tharmin e bukës e vëmë të fermentojë me pak qumësht të ngrohtë. Pas fermentimit të tharmit të bukës nisim e bëjmë brumin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtojmë gradualisht tharmin, sheqerin, kripën, vajin e ullirit, shafranin bashkë me lëngun e tij dhe në fund miellin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Nisim e formojmë një brumë të butë. Pastaj shtojmë edhe rrushin e kulluar. Përziejmë mirë edhe një herë të gjitha dhe brumin e mbuluar e lëmë të fermentohet në një vend të ngrohtë për një orë e gjysmë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj brumit të fermentuar ia japim format e dëshiruara dhe e lëmë të pushojë edhe një herë derisa të ngrohet furra në 250 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Para futjes në furrë, buka lyhet me të bardhë të vezës e me qumësht. Sipër i hidhen fjolla bajamesh.

  Step 7
  Mark as Complete

  Buka piqet derisa të marrë një ngjyrë të bukur të kuqrremtë.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tortë e kripur
  next
  Salmon në shtrat spinaqi
  • 717 Views
  • 2.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  disa fije shafran
  150 ml ujë i vluar
  20 gr tharm buke
  100 ml qumësht i ngrohtë
  3 lugë gjelle sheqer
  3 lugë gjelle vaj ulliri
  1 lugë gjelle kripë
  100 gr rrush i thatë/stafidhe
  1 të bardhë e vezës
  fjolla bajamesh
  miell

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë e kripur
  next
  Salmon në shtrat spinaqi