0 0
Cobbler me pjeshkë

Cobbler me pjeshkë

Ingredients

Adjust Servings:
Për shtresën me fruta:
6 pjeshka
1/2 lëvore limoni
1/4 gotë sheqer kafe
Për brumin:
2 gota miell
1 gotë sheqer kafe
2 lugëza pluhur pjekurinash
½ lugëz sodë bikarbonë
1 gotë qumësht
115 gr gjalpë
1 lugëz ekstrakt vanilje
Cuisine:

  Cobbler është një lloj ëmbëlsire me fruta, sheqer, erëza, brumë e gjalpë. Mos e lini pa e provuar!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 388 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë bëhen bashkë pjeshkët e prera në thela, sheqeri dhe lëvorja e limonit e grirë në rende.

  Step 2
  Mark as Complete

  Përzihen mirë dhe vendosen në tavë të thellë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër bëhen bashkë të gjithë përbërësit e thatë e më pas u shtohet qumështi, gjalpa dhe vanilja.

  Step 4
  Mark as Complete

  Miksohen mirë derisa të fitojmë një masë homogjene.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ky brumë më pas zbrazet sipër pjeshkëve.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqet në furrën e parangrohur në 190 gradë për 40-45 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  E nxehtë shërbehet me akullore, ndërsa e ftohtë shoqërohet me kos grek.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit
  next
  Sallatë kremoze me speca
  • 388 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 190

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për shtresën me fruta:
  6 pjeshka
  1/2 lëvore limoni
  1/4 gotë sheqer kafe
  Për brumin:
  2 gota miell
  1 gotë sheqer kafe
  2 lugëza pluhur pjekurinash
  ½ lugëz sodë bikarbonë
  1 gotë qumësht
  115 gr gjalpë
  1 lugëz ekstrakt vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit
  next
  Sallatë kremoze me speca