0 0
Djath kaçkavall i bërë në shtëpi

Djath kaçkavall i bërë në shtëpi

Ingredients

5 l qumësht të freskët
5 lugë gjelle kripë
1 bustinë limontos
Cuisine:

  Mësoni se si të përgatisni djathin kaçkavall vetë në shtëpi. Një metodë shumë e thjeshtë dhe e suksesshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 3,947 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin vëreni të ziejë. Kur të marrë valë, shtojani kripën.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj shtojani limontosin dhe trazojeni vazhdimisht, derisa të trashet qumështi e të marrë ngjyrë të verdhë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në një napë pambuku, të cilën paraprakisht e keni lagur.

  Step 4
  Mark as Complete

  Masën shtypeni mirë që të kullojë lëngun e tepërt. Lërëni të pushojë kështu për dy orë. Pas kësaj periudhe vendoseni në frigorifer.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Makarona n’salcë brokoli
  next
  Krepa me spinaq
  • 3,947 Views
  • 3 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  5 l qumësht të freskët
  5 lugë gjelle kripë
  1 bustinë limontos

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Makarona n’salcë brokoli
  next
  Krepa me spinaq