0 0
Ekler

Ekler

Ingredients

Për brumin:
250 ml ujë
125 gr gjalpë
160 gr miell
kripë
5 vezë
Për kremin:
4 të kuq të vesë
70 gr sheqer
40 gr niseshte
480 ml qumësht
1 sheqer vanilje
15 gr gjalpë
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë klasike dhe me shije shumë të veçantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,496 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ujin me gjalpë vëreni në zjarr, shtoni pak kripë dhe miellin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ziejini të gjitha bashkë dhe shtoni vezët një nga një, duke e miksuar njëkohësisht me mikser, që të fitoni një brumë të butë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni në shiringat e posaçme për tullumba ose të tjera dhe me to krijoni shkopinj të gjatë afro 7 cm e të gjerë 2 cm.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shkopinjtë e krijuar renditini në tepsinë ku do të piqen, duke pasur kujdes që të lini hapësirë ndërmjet tyre.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për 25 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Eklerët e pjekur lërini të ftohen e pas ftohjes pritini për së gjati, në mënyrë që të mund t’i mbushni me kremin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ndërkohë për kremin përgatiteni duke vënë qumështin në zjarr. Në një enë tjetër rrahini të kuqtë e vezëve bashkë me sheqerin dhe niseshtenë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kësaj mase shtojani edhe pak qumësht të nxehtë, trazojeni mirë dhe në fund hidhini të gjitha tek tenxherja me qumësht.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ziejini për pak kohë e më pas largojeni tenxheren nga zjarri, shtoni sheqer vaniljen dhe gjalpën.

  Step 10
  Mark as Complete

  Kremin e përgatitur kështu lëreni të ftohet. Më pas miksojeni mirë me mikser dhe vazhdojeni mbushjen e eklerëve të ftohur.

  Step 11
  Mark as Complete

  Eklerët e përgatitur zbukurojini me çokollatë të shkrirë me pak gjalpë.

  Step 12
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Paella
  next
  Ëmbëlsirë pa pjekje
  • 1,496 Views
  • 1 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Për brumin:
  250 ml ujë
  125 gr gjalpë
  160 gr miell
  kripë
  5 vezë
  Për kremin:
  4 të kuq të vesë
  70 gr sheqer
  40 gr niseshte
  480 ml qumësht
  1 sheqer vanilje
  15 gr gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Paella
  next
  Ëmbëlsirë pa pjekje