0 0
Ëmbëlsirë choco-nutella

Ëmbëlsirë choco-nutella

Ingredients

Adjust Servings:
350 gr çokollatë e zezë
250 gr sheqer
125 gr gjalpë
60 gr miell
6 vezë
Për sherbetin:
100 ml ajkë për gatim
3 lugë gjelle Nutella
Cuisine:

  Mbretëreshë e të gjitha ëmbëlsirave.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 326 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Çokollatën shkrijeni bashkë me gjalpën dhe lëreni të ftohet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndajini të bardhët nga të kuqtë e vezëve dhe rrahini derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve rrahini bashkë me sheqerin e më pas shtoni çokollatën e shkrirë bashkë me gjalpën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni edhe shkumën me të bardhët e vezëve dhe miellin e brumin e fituar zbrazeni në kallëpin për ëmbëlsira.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 170 gradë për 40 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në ajkën për gatim shkrijeni nutellën dhe këtë përzierje hidheni mbi ëmbëlsirën e pjekur.

  Step 7
  Mark as Complete

  Para servimit, ëmbëlsirën ftoheni në frigorifer për disa orë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Oriz me spinaq
  next
  Pasta aglio olio
  • 326 Views
  • 1.10 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 170

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  350 gr çokollatë e zezë
  250 gr sheqer
  125 gr gjalpë
  60 gr miell
  6 vezë
  Për sherbetin:
  100 ml ajkë për gatim
  3 lugë gjelle Nutella

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Oriz me spinaq
  next
  Pasta aglio olio