0 0
Ëmbëlsirë e vjetër me kos

Ëmbëlsirë e vjetër me kos

Cuisine:

  Nëse jeni nga personat që kanë nostalgji për kohët e shkuara, kjo ëmbëlsirë do t’iu kthejë në kohë. Provojeni e na thoni si iu doli!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 375 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Margarinën e mbajtur në temperaturë ambienti miksojeni bashkë me sheqerin dhe sheqer vaniljen. Pastaj shtoni të kuqtë e vezëve dhe shtalpën (kujdesuni që të lini anash 50 gr shtalpë nga masa e përgjithshme që keni përgatitur për mbushjen.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni lëvoren e grirë në rende të një limoni dhe miellin e situr bashkë me pluhurin për pjekurina si dhe një fije kripë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Bëni një brumë të butë dhe ndajeni në dy pjesë të barabarta. Për 30 minuta, njërën pjesë të brumit vendoseni në ngrirje të thellë e tjetrën në frigorifer.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e ftohur hapeni në letër të bërë më yndyrë. Sipas nevojës hidhini pak miell që të mos ngjis.

  Step 5
  Mark as Complete

  Tavën me diametër 25x35cm lyejeni me yndyrë dhe spërkateni me miell.

  Step 6
  Mark as Complete

  Vendoseni në të me kujdes petën e hapur e këtë më pas rregullojeni mirë me duar brenda tavës.

  Step 7
  Mark as Complete

  Tavën futeni në furrën e parangrohur në 180 gradë që të piqet për 10 minuta. Derisa piqet ajo, ju përgatiteni mbushjen.

  Step 8
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini me mikser derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Kosin dhe shtalpën bashkojini me sheqer, sheqer vanilje, lëngun e një limoni dhe miellin.

  Step 10
  Mark as Complete

  Tek kjo përzierje gradualisht shtoni edhe të bardhët e rrahur të vezëve. Masën e fituar hidheni me kujdes mbi petën e gjysmë-pjekur.

  Step 11
  Mark as Complete

  Sipër kremit, vendoseni petën e hapur (pas mbajtjes në ngrirje!). Kthejeni tavën në furrë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 25-30 minuta në temperaturë prej 160 gradësh.

  Step 12
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, ëmbëlsirën lëreni të ftohet në ambient dhome e më pas shërbejeni.

  Step 13
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Hotteok- krepa t’shijshme koreane
  next
  Gurabia me arra
  • 375 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 170/160

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Hotteok- krepa t’shijshme koreane
  next
  Gurabia me arra