0 0
Ëmbëlsirë me hurma

Ëmbëlsirë me hurma

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr hurma të prera
300 gr sheqer
150 gr arra të bluara
50 gr kokos
3 lugë gjelle miell
5 vezë
Për kremin:
500 ml ajkë e ëmbël
500 gr cokollatë gatimi
Cuisine:

  Hurmat kanë një shije të jashtëzakonshme, ndërsa të kombinuara me çokollatë shndërrohen në një kafshatë të parezistueshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,633 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët rrahini me sheqerin derisa të fitoni një masë homogjene.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni miellin, hurmat, arrat e kokosin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masën e krijuar zbrazeni në tepsinë e spërkatur me pak miell dhe piqeni për 30 minuta në furrën e parangrohur në 160 gradë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj lëreni të ftohet në furrën e ndalur.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ndërkohë përgatiseni kremin duke shkrirë çokollatën në ajkën e ëmbël. Lëreni të ftohet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e pjekur ndajeni përgjysmë, mbusheni me kremin e përgatitur dhe sipër vendosjani pjesën tjetër të petës.

  Step 7
  Mark as Complete

  Para servimit, lëreni të ftohet mirë në frigorifer.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pije kremoze me mango
  next
  Tortë e përlotur
  • 1,633 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 160 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  250 gr hurma të prera
  300 gr sheqer
  150 gr arra të bluara
  50 gr kokos
  3 lugë gjelle miell
  5 vezë
  Për kremin:
  500 ml ajkë e ëmbël
  500 gr cokollatë gatimi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pije kremoze me mango
  next
  Tortë e përlotur