0 0
Ëmbëlsirë me qershi

Ëmbëlsirë me qershi

Ingredients

Adjust Servings:
½ gotë vaj kokosi * Gotat janë të 250 ml
¾ gotë sheqer
2 vezë
1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
½ gotë miell integral
pak kripë
1-1, 5 gotë qershi të pastruara
200 gr çokollatë e zezë
Cuisine:

  Përderisa ende kemi mundësinë t’i shijojmë, le të shfrytëzojmë kohën e tyre e të gatuajmë një ëmbëlsirë të jashtëzakonshme me qershi.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 776 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë. Tavën me dimensione 20 x 20 cm mbulojeni me letër për pjekje.

  Step 2
  Mark as Complete

  Vajin e kokosit shkrijeni në zjarr të ulët. Pastaj hidheni në një enë të thellë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni sheqerin, vezët dhe ekstraktin e vaniljes. Miksojini të gjitha derisa të krijohet një masë homogjene.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas shtoni miellin e kripën. Përziejeni masën edhe pak.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni edhe qershitë dhe cokollatën e copëtuar.

  Step 6
  Mark as Complete

  Do të përfitoni një masë të trashë, prandaj është mirë që në tavën ku do të piqet, ta hidhni me ndihmën e një luge.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ëmbëlsira piqet për 30 minuta osë varësisht nga furra.

  Step 8
  Mark as Complete

  Lëreni të ftohet mirë e më pas priteni në kube.
  Ju bëftë mirë. /Gastro

  previous
  Lëng i shtëpisë me dredhëza
  next
  Qofte me kungulleshka
  • 776 Views
  • 45 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  ½ gotë vaj kokosi * Gotat janë të 250 ml
  ¾ gotë sheqer
  2 vezë
  1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
  ½ gotë miell integral
  pak kripë
  1-1, 5 gotë qershi të pastruara
  200 gr çokollatë e zezë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Lëng i shtëpisë me dredhëza
  next
  Qofte me kungulleshka