0 0
Express Donuts

Express Donuts

Ingredients

Adjust Servings:
3 vezë të vogla
7 lugë gjelle vaj
7 lugë gjelle sheqer
1 jogurt 200 ml
1 sheqer vanilje Podravka
500 gr miell
1 pluhur pjekurinash
¼ lugë kripë
1 çokollatë e zezë
1 l vaj për fërgim
Cuisine:

  Ju ka rënë qejf për “donuts”, por nuk keni durim të prisni derisa të pushojë brumi? Atëherë, ne kemi një recetë për brumë që nuk duhet të pushojë dhe për “donuts” po aq të shijshme…. në mos më shumë?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 998 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë miksoni vezët me sheqerin dhe vaniljen. Duke e përzier vazhdimisht, shtoni vajin dhe jogurtin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gradualisht shtoni miellin e përzier me pluhurin për pjekurina.

  Step 3
  Mark as Complete

  Formojeni një topth të butë brumi, që nuk ngjitet për duar.

  Step 4
  Mark as Complete

  Topthin tëhollojeni në një petë të rrumbullakët me trashësi rreth 1 cm.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj, me ndihmën e një gote pritini petullat nga peta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas, duke përdorur një prerës tjetër rrumbullak, shponi një vrimë në mesin e petullave.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në një enë ngroheni vajin dhe piqini “donuts” derisa të marrin ngjyrë të kuqe të errët në të dyja anët.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj lëreni të kullohen nga vaji i tepërt në letër kuzhine.

  Step 9
  Mark as Complete

  Cokollatën e zezë shkrijeni me metodën banjomari. Pastaj kalojini nëpër të, të gjithë “donuts” të pjekur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Në fund dekorojini sipas dëshirës.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Speca n’furrë
  next
  Ëmbëlsirë me arra
  • 998 Views
  • 30 min
  • Serves 20
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 vezë të vogla
  7 lugë gjelle vaj
  7 lugë gjelle sheqer
  1 jogurt 200 ml
  1 sheqer vanilje Podravka
  500 gr miell
  1 pluhur pjekurinash
  ¼ lugë kripë
  1 çokollatë e zezë
  1 l vaj për fërgim

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Speca n’furrë
  next
  Ëmbëlsirë me arra