0 0
Kadaif me cokollatë

Kadaif me cokollatë

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr kadaif të grimcuar
10 gr gjalpë
5 lugë gjelle sheqer
100 gr cokollatë gatimi
Për kremin:
1 liter qumësht
5 lugë gjelle sheqer
2 lugë gjelle niseshte
2 lugë gjelle miell
2 lugë gjelle gjalpë
1 sheqer vanilje
1 e kuqe e vezës
Cuisine:

  Kadaif me cokollatë është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë që do t’iu mahnis me shijen e jashtëzakonshme. Befasojini mysafirët tuaj të papritur me këtë recetë Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,544 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Kadaifin me sheqer e gjalpë e vëmë të kaurdiset në zjarr të ulët. Kur të ndryshojë ngjyrë ia shtojmë edhe cokollatën e copëtuar dhe e përziejmë derisa të krijohet një masë kompakte me ngjyrë cokollate. E lëmë mënjanë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë të gjithë përbërësit për kremin i hedhim në një tavë dhe i ziejmë në zjarr të ulët derisa të përfitojmë një krem të trashë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj masat e përgatitura I zbrazim në gota të posacme me radhë- njëherë të zezën e më pas të bardhën. Para konsumimit, ëmbëlsira ftohet.

  Dekorohet sipas dëshirës.

  previous
  Reçel i konkave të pishës
  next
  Lëng i shtëpisë me dredhëza
  • 1,544 Views
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr kadaif të grimcuar
  10 gr gjalpë
  5 lugë gjelle sheqer
  100 gr cokollatë gatimi
  Për kremin:
  1 liter qumësht
  5 lugë gjelle sheqer
  2 lugë gjelle niseshte
  2 lugë gjelle miell
  2 lugë gjelle gjalpë
  1 sheqer vanilje
  1 e kuqe e vezës

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Reçel i konkave të pishës
  next
  Lëng i shtëpisë me dredhëza