0 0
Kek i lehtë me mollë

Kek i lehtë me mollë

Ingredients

Adjust Servings:
3 molla të prera në thela
3 vezë
2 filxhana sheqer të kafesë turke
2 filxhana vaj
3 filxhana qumësht
gjalpë
1 pluhur pjekurinash
1 sheqer vanilje
Cuisine:

  Keku me mollë është ndër ëmbëlsirat më të lehta e më të parapëlqyera për të shoqëruar cajin ose kafenë e pasdites me miq. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,524 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tavën ku do të piqet keku e lyejmë me gjalpë dhe aty rendisim gjysmën e thelave të mollës. Tavën e vendos në furrë të nxehtë në 180 gradë derisa të zbuten mollat.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë, vezët me sheqer i mikson mirë dhe më pas ua shton e tjerë. Kur të jenë zbutur mollat, tavën e nxjerr nga furra dhe sipër mollave hedh brumin e përgatitur. Pastaj sipër brumit hedh edhe thelat e mbetura të mollës.

  Step 3
  Mark as Complete

  Piqet 30-35 min.

  previous
  Bazlama
  next
  Banane në tavë
  • 1,524 Views
  • 40 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 molla të prera në thela
  3 vezë
  2 filxhana sheqer të kafesë turke
  2 filxhana vaj
  3 filxhana qumësht
  gjalpë
  1 pluhur pjekurinash
  1 sheqer vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Bazlama
  next
  Banane në tavë