0 0
Kek me banane

Kek me banane

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr miell
225 gr sheqer pluhur
200 gr gjalpë
150 gr sheqer
80 ml qumësht
1 pluhur pjekurinash
2 vezë
4 banane
Cuisine:

  Shijshëm, ëmbël e thjeshtë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,228 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Sheqerin shkrijeni bashkë me 80 gr gjalpë duke përfituar një karamel.

  Step 2
  Mark as Complete

  Karamelin e fituar zbrazeni në tavën ku do të piqet ëmbëlsira dhe në fund shtroni bananet e prera në rrathë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini fort derisa të përfitoni një shkumë të fortë e të bardhë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezës ndërkaq rrahini me sheqerin e shtojani gjalpën e shkrirë, miellin e pluhurin për pjekurina.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në fund shtojani edhe masën me të bardhë të vezëve dhe brumin zbrazeni mbi bananet e renditura.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, ëmbëlsirën rrotullojeni në anën tjetër, në mënyrë që bananet të mbesin sipër.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Kadaif me fëstëkë
  next
  Supë me kungull
  • 1,228 Views
  • 50 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  250 gr miell
  225 gr sheqer pluhur
  200 gr gjalpë
  150 gr sheqer
  80 ml qumësht
  1 pluhur pjekurinash
  2 vezë
  4 banane

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kadaif me fëstëkë
  next
  Supë me kungull