0 0
Kek me miell misri dhe mjedra

Kek me miell misri dhe mjedra

Ingredients

Adjust Servings:
1 filxhan miell
2/3 filxhan polenta
2/3 filxhan sheqer
1 lugë receli pluhur pjekurinash
½ lugëz kripë
2/3 filxhan djath mascarpone
1/3 filxhan vaj ulliri
½ filxhan qumësht bajamesh
¾ filxhan miell misri
1 filxhan mjedra
1 lugëz sheqer pluhur
Për salcën e frutave:
3 filxhanë mjedra
¼ filxhan sheqer
1 lugë lëng limete
2 lugë të vogla trumëz
1 lëvore limete * e grirë në rende
1 filxhan boronica
Cuisine:

  Lehtë dhe shpejtë deri tek një ëmbëlsirë e shijshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 333 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë. Tavën për pjekje lyejeni me pak yndyrë e më pas spërkateni me pak miell.

  Step 2
  Mark as Complete

  1 filxhan me miell, polentën, sheqerin dhe pluhurin për pjekurina bashkë me kripën miksojini në një enë plastike.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër bëni bashkë djathin me 2 lugë miell. Pastaj shtojani qumështin e bajameve dhe këtë masë bashkojeni me masën e përgatitur më herët.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në fund të dy masave të bashkuara shtojuni edhe miellin e misrit dhe mjedrat.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën piqeni në furrën e parangrohur për 40-45 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ndërkohë përgatiteni salcën me mjedra duke zier bashkë 2 filxhanë mjedra bashkë me sheqerin dhe ujin. Ziejini për 8-10 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Më pas lëreni të ftohet.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas ftohjes shtojani edhe një filxhan boronica, lëngun e një limete, trumzën dhe lëvoren e grirë në rende të limetës.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën shërbejeni ashtu që një copë të saj së pari spërkateni me pak sheqer pluhur e më pas hidhjani salcën e përgatitur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Akullore me limon
  next
  Kek me grizë e Nutella
  • 333 Views
  • 1 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 filxhan miell
  2/3 filxhan polenta
  2/3 filxhan sheqer
  1 lugë receli pluhur pjekurinash
  ½ lugëz kripë
  2/3 filxhan djath mascarpone
  1/3 filxhan vaj ulliri
  ½ filxhan qumësht bajamesh
  ¾ filxhan miell misri
  1 filxhan mjedra
  1 lugëz sheqer pluhur
  Për salcën e frutave:
  3 filxhanë mjedra
  ¼ filxhan sheqer
  1 lugë lëng limete
  2 lugë të vogla trumëz
  1 lëvore limete * e grirë në rende
  1 filxhan boronica

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Akullore me limon
  next
  Kek me grizë e Nutella