0 0
Kek me qershi e bajame

Kek me qershi e bajame

Ingredients

Adjust Servings:
2 vezë
1 gotë jogurt
1 gotë sheqer
1 sheqer vanilje
150 gr gjalpë *në temperaturë ambienti
1 ½ gotë miell
1/2 pluhur pjekurinash
lëvore limoni
½ gotë bajame të bluara
400 gr qershi të pastruara
Cuisine:

  Meqë jemi në sezonën e qershive, le t’i shfrytëzojmë ato si është më së miri.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,287 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Sheqerin rraheni deri të shkumojë mirë bashkë me gjalpën. Më pas shtoni vezët dhe lëvoren e grirë në rende të një limoni.

  Step 2
  Mark as Complete

  Miksojini të gjitha mirë edhe një herë e pas kësaj shtoni jogurtin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në fund shtoni edhe miellin, pluhurin për pjekurina dhe bajamet e bluara.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni në kallëpin për pjekje me dimensione 20x30cm.

  Step 5
  Mark as Complete

  Sipër brumit vendosini qershitë e pastruara.

  Step 6
  Mark as Complete

  Keku piqet për 20-25 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Djath labneh
  next
  Qershia, fruti magjik që të dobëson dhe të rinon
  • 1,287 Views
  • 40 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 vezë
  1 gotë jogurt
  1 gotë sheqer
  1 sheqer vanilje
  150 gr gjalpë *në temperaturë ambienti
  1 ½ gotë miell
  1/2 pluhur pjekurinash
  lëvore limoni
  ½ gotë bajame të bluara
  400 gr qershi të pastruara

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Djath labneh
  next
  Qershia, fruti magjik që të dobëson dhe të rinon