0 0
Kellane

Kellane

Ingredients

600 gr miell
15 gr tharm buke
20 gr sheqer
10 gr kripë
50 gr jogurt
50 ml vaj
420 ml ujë të ngrohtë
500 gr qepë të reja Mbushje
kripë
piper
gjalpë Per lyerje
Cuisine:

  Për mëngjesin e nesërm ju propozojmë të gatuani një mëngjes tipik kurd ME SHIJE: KELLANE!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,308 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në enën ku do të bëni brumin përzieni të gjithë përbërësit e thatë (miell, sheqer, kripë etj). Pastaj shtoni jogurtin, ujin dhe vajin dhe masën miksojeni për 5 minuta derisa të përfitoni një brumë të butë.

  Step 2
  Mark as Complete

  I bëni duart me pak vaj dhe i kaloni nëpër masën e brumit, në mënyrë që ajo të mos ngjitet për ene.

  Step 3
  Mark as Complete

  Mbulojeni brumin me pecetë ose folie plastike dhe lëreni të fermentohet/pushojë 30 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pas kësaj, brumin e ngjeshni edhe pak dhe lëreni të pushojë edhe 30 minuta të tjera.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas brumin e hidhni në sipërfaqen e përmillur dhe ndajeni në afro 20 toptha/kulecë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Kulecët tëhollojini si për pite dhe më pas gjysmën e tyre e mbushni me masën e lartcekur. Më pas kulacin e mbyllni dhe e "vulosni" me pirun (ngjashëm si samunat).

  Step 7
  Mark as Complete

  Kellanet e përgatitura fërgojini në tigan teflon ku keni hedhur shumë pak vaj ose edhe në skarë, derisa të marrin ngjyrë të mirë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pasi të jenë pjekur lyejini sipër me gjalpë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Kellanet shërbehen në mëngjes me jogurt ose caj por edhe në vakt dreke, ku shoqërohen me sallata të ndryshme.

  previous
  Kryelanë misri me spinaq
  next
  Kinder Schnitte
  • 1,308 Views
  • 60 min
  • Vështirësia: Medium
  • 70 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  600 gr miell
  15 gr tharm buke
  20 gr sheqer
  10 gr kripë
  50 gr jogurt
  50 ml vaj
  420 ml ujë të ngrohtë
  500 gr qepë të reja Mbushje
  kripë
  piper
  gjalpë Per lyerje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kryelanë misri me spinaq
  next
  Kinder Schnitte