0 0
Kifle me miell integral

Kifle me miell integral

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr miell integral
5 gr tharm buke
100 ml ujë të ngrohtë
1 vezë
1 lugëz sheqer
100 ml qumësht i ngrohtë
90 ml vaj
djath
Cuisine:

  Nuk ekziston asnjë person që nuk i do kiflet, por gati se të gjitha bëhen me miell të bardhë. Kjo është një recetë për ata persona që mundohen të bëjnë një jetë më të shëndetshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 189 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë më të thellë hidheni qumështin, ujin, tharmin e bukës dhe një lugëz sheqer. Përziejini mirë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj tek ena hidhni vetëm të bardhën e vezës ( të kuqtë lëreni për t’i lyer kiflet më vonë).

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe vajin dhe përziejini sërish mirë të gjitha (mund të përdorni edhe vaj ulliri).

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni gradualisht edhe miellin e fillimisht përziejeni masën me tel kuzhine e më pas me duar.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kur të keni formuar një brumë të butë, lyejeni me vaj, mbulojeni me folie plastike dhe lëreni të pushojë në vend të ngrohtë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj, brumin bëjeni kulec e këta hapini me tëhollues. Mbushini me djath ose sipas dëshirës, mbyllini e vendosini në tavën adekuate.

  Step 7
  Mark as Complete

  Lyejini me të kuqtë e vezës e piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për 20 minuta.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Tiramisu me mollë
  next
  Sallatë rigoleto
  • 189 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr miell integral
  5 gr tharm buke
  100 ml ujë të ngrohtë
  1 vezë
  1 lugëz sheqer
  100 ml qumësht i ngrohtë
  90 ml vaj
  djath

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tiramisu me mollë
  next
  Sallatë rigoleto