0 0
Lëng me karrota e portokall

Lëng me karrota e portokall

Ingredients

1.5 kg karrota të pastruara
5 portokaj të mëdhenj
5 l ujë
1 kg sheqer
4 lugë gjelle limontoz Dolcela
Cuisine:

  Mësoni si të bëni në shtëpi këtë lëng freskues të karrotës e portokallit.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 932 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Karrotat e pastruara pritini në rrathë të hollë dhe bluajini në blender me pak ujë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Portokajt lajini mirë. Pastaj lërini për një kohë në ujë me sodë bikarbonë ose me uthull, në mënyrë që t’u largoni të gjitha materiet e dëmshme.

  Step 3
  Mark as Complete

  Portokajt e pastruar mirë pritini në copa të vogla dhe gjithashtu bluajini në blender.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj portokajt dhe karrotat e bluara vendosini në zjarr bashkë me ujin. Pasi të ketë marrë valë, masa duhet të zihet edhe për 10 minuta në zjarr të ulët. Pak para përfundimit të zierjes shtojmë edhe sheqerin dhe limontosin.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lëngu i përgatitur zbrazet nëpër shishe të sterilizuara qelqi dhe ruhet në vend të ftohtë e të errët.

  previous
  Si të pjekim bibë n’furrë?
  next
  Qull detoks nga Dr. Oz
  • 932 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1.5 kg karrota të pastruara
  5 portokaj të mëdhenj
  5 l ujë
  1 kg sheqer
  4 lugë gjelle limontoz Dolcela

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Si të pjekim bibë n’furrë?
  next
  Qull detoks nga Dr. Oz