0 0
Marmelatë kumbullash

Marmelatë kumbullash

Ingredients

2 kg kumbulla
500 gr sheqer
500 ml ujë
1/2 lëng limoni
2 sheqer vanilje
Cuisine:

  Meqë kemi ende kumbulla, pse të mos bëjmë pak marmelatë?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 354 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ujin, sheqerin dhe lëngun e limonit bëjini bashkë në nje tenxhere të thellë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Le të marrin një valë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni kumbullat e ndara në katër pjesë dhe sheqer vaniljen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Ulni temperaturën dhe lërini të zihen ngadalë për 1 orë e gjysmë, ose derisa të nis të trashet marmelata.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj, sipas dëshirës bluajeni me blender dore.

  Step 6
  Mark as Complete

  Marmelata e përgatitur zbrazet në kavanozë të sterilizuar e të nxehtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kavanozët mbyllini mirë e kthejini përmbys derisa të ftohen.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas ftohjes, marmelatën ruajeni në frigorifer.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Ja cilat sëmundje i shëron uthulla e mollës
  next
  Pure karrotash
  • 354 Views
  • 2 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  2 kg kumbulla
  500 gr sheqer
  500 ml ujë
  1/2 lëng limoni
  2 sheqer vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Ja cilat sëmundje i shëron uthulla e mollës
  next
  Pure karrotash