0 0
Marmelatë me dredhëza

Marmelatë me dredhëza

Ingredients

700 gr dredhëza
150 gr sheqer
1 ½ lugë gjelle lëng të freskët limoni
1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
Cuisine:

  Marmelata me dredhëza është ndër marmelatat më të shijshme që do të përgatisni ndonjëherë. Ne ju sjellim një recetë, e cila nuk merr më shumë se 10 minuta për përgatitjen e saj. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 755 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Dredhëzat lajini e pastrojini. Më pas pritini në copa të madhësisë mesatare.

  Step 2
  Mark as Complete

  Hidhini në tenxhere bashkë me sheqerin. Ziejini të mbuluara derisa të marrin valë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Trazojini disa herë dhe prisni derisa të krijohet një shkumë e bardhë sipër tyre. Shkumën largojeni me ndihmën e një luge.

  Step 4
  Mark as Complete

  Duhet të keni parasysh, qe dredhëzat t’i zieni jo më shumë se 10 minuta, pas momentit që marrin valë në zjarr.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në dy minutat e fundit të zierjes, shtojuni lëngun e limonit dhe trazojini mirë edhe një herë. Në fund shtoni edhe ekstraktin e vaniljes.

  Step 6
  Mark as Complete

  Marmelatën e fituar hidheni në kavanozë qelqi ose enë plastike (për ruajtje në ngrirje të thellë).

  Step 7
  Mark as Complete

  Në ngrirje të thellë, kjo marmelatë mund të ruhet deri në 1 vit, ndërkohë që pas hapjes ruajeni në frigorifer dhe konsumojeni brenda një jave.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Role me shparguj
  next
  Vezë n’kulac
  • 755 Views
  • 20 min
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  700 gr dredhëza
  150 gr sheqer
  1 ½ lugë gjelle lëng të freskët limoni
  1 lugë gjelle ekstrakt vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Role me shparguj
  next
  Vezë n’kulac