0 0
Merluc me qepë

Merluc me qepë

Ingredients

Adjust Servings:
800 gr peshk merluc
4-5 qepë
3 thelpinj hudhre
100 ml vaj
50 ml ujë
kripë dhe piper i zi
feta limoni
Cuisine:

  Në qoftë se nuk e keni provuar akoma, atëherë është koha e fundit që ta bëni. Merluci i pjekur me qepë, ka një shije fenomenale.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 409 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Peshkun pastrojeni mirë, kriposeni e lyejeni me vaj.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pritini për së gjati në copa 10-centimetërshe.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një tavë hidheni qepën e prerë në copa të mëdha.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni edhe thelpinjtë e hudhrës e më pas sipër tyre vendosini copët e peshkut.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni vaj me bollëk dhe ujë sipas nevojës.

  Step 6
  Mark as Complete

  Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë dhe piqeni për 30 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Gjatë procesit të pjekjes, kujdesuni që peshkun ta rrotulloni edhe në anën tjetër, në mënyrë që të marrë një ngjyrë të bukur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Oriz në mënyrë mediterane
  next
  Musaka
  • 409 Views
  • 40 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  800 gr peshk merluc
  4-5 qepë
  3 thelpinj hudhre
  100 ml vaj
  50 ml ujë
  kripë dhe piper i zi
  feta limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Oriz në mënyrë mediterane
  next
  Musaka