0 0
Mirza Ghasemi- paragjellë iraniane

Mirza Ghasemi- paragjellë iraniane

Ingredients

Adjust Servings:
2 patëllxhan
2 domate
2 vezë
1 lugë gjelle pure domatesh
1 qepë
3 thelpinj hudhre
vaj ulliri
kripë dhe piper i zi
gjethe mente të thata
kurkuma njihet edhe si turmerik
Cuisine:

  Mirza Ghasemi është një pjatë mjaft e përhapur në pjesën veriore të Iranit. Ajo përbën një paragjellë të shijshme për cdo vakt, por fare lehtë mund të marr edhe rolin e pjatës kryesore për një vakt të thjeshtë ushqimi. Provojeni këtë gjellë Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 640 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Patëllxhanët dhe domatet piqen në pllakë ose në furrë derisa të zbuten.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ftohen pak, pastaj qërohen, kullohen nga lëngu i tepërt dhe priten në kubikë të vegjël.

  Step 3
  Mark as Complete

  Qepa pritet në rrathë dhe fërgohet në vaj ulliri për pak minuta. Pastaj aty shtohen patëllxhanët e domatet e prera.

  Step 4
  Mark as Complete

  Gjella nis e fërgohet në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht. Shtojmë edhe thelpinjtë e grimcuar të hudhrës, kripë, piper të zi, mentë të thatë e kurkuma.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pasi të jetë krijuar një masë kompakte shtojmë edhe purenë e domateve dhe vazhdojmë e përziejmë gjellën.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund në gjellë hedhim edhe dy vezë dhe gjella përzihet mirë edhe për të paktën katër minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas kësaj, pjata juaj e shijshme iraniane është e gatshme. Shërbehet e ngrohtë.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tricolore
  next
  Smoothie me kajsi
  • 640 Views
  • 25 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 patëllxhan
  2 domate
  2 vezë
  1 lugë gjelle pure domatesh
  1 qepë
  3 thelpinj hudhre
  vaj ulliri
  kripë dhe piper i zi
  gjethe mente të thata
  kurkuma njihet edhe si turmerik

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tricolore
  next
  Smoothie me kajsi