0 0
Molla të fërguara

Molla të fërguara

Ingredients

Adjust Servings:
½ kg molla
2 vezë
200 gr sheqer
pak kripë
pak rum
200 gr miell
250 ml qumësht
vaj për fërgim
sheqer pluhur
Cuisine:

  Një desert i lirë dhe i shijshëm.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,024 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve, sheqerin, kripën e rumin bëjini bashkë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në këtë masë shtoni edhe miellin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini derisa të krijoni një shkumë të bardhë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shkumën e rrahur bashkojeni gradualisht me masën me miell.

  Step 5
  Mark as Complete

  Mollët qërojini, largojuni pjesën e mesit dhe pritini në thela të holla 1 centimetërshe.

  Step 6
  Mark as Complete

  Thelat e mollëve kalojini në masën me vezë e fërgojini në vaj të nxehtë derisa të skuqen lehtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Spërkatini me sheqer pluhur e shërbejini.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Lëpjetat, gjethet që luftojnë shumë sëmundje
  next
  Fasule me speca t’pjekur
  • 1,024 Views
  • 10 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  ½ kg molla
  2 vezë
  200 gr sheqer
  pak kripë
  pak rum
  200 gr miell
  250 ml qumësht
  vaj për fërgim
  sheqer pluhur

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Lëpjetat, gjethet që luftojnë shumë sëmundje
  next
  Fasule me speca t’pjekur