0 0
Mousse çokollate me mjedra

Mousse çokollate me mjedra

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
200 gr çokollatë e zezë
200 gr mjedra
1 portokall
Cuisine:

  Të gjitha kombinimet e frutave me çokollatë janë të mahnitshme, por kjo ka një shije të veçantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 328 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Çokollatën shkrijeni në avull dhe lëreni mënjanë derisa të ftohet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të bardhët ndajini nga të kuqtë e vezëve.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të bardhët rrahini mirë me mikser derisa të fitoni një shkumë të trashë, ndërsa të kuqtë e vezës rrahini bashkë me lëngun dhe lëvoren e një portokalli.

  Step 4
  Mark as Complete

  Çokollatën bëjeni bashkë me masën prej të kuqëve të vezëve dhe shtoni edhe të bardhët e rrahur.

  Step 5
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni nëpër enët adekuate dhe sipër tyre shtoni mjedrat.

  Step 6
  Mark as Complete

  Para servimit, ëmbëlsirën lëreni të pushojë për disa orë në frigorifer.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Mish pule me kungull hokaido
  next
  Mëlçi me speca
  • 328 Views
  • 25 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  200 gr çokollatë e zezë
  200 gr mjedra
  1 portokall

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Mish pule me kungull hokaido
  next
  Mëlçi me speca