0 0
Pinxhur

Pinxhur

Ingredients

7 kg speca të kuq
3 kg domate
3 kg patëllxhan
200 gr speca djegës
2 hudhra
sipas dëshirës kripë
300 ml vaj
300 ml uthull vere të bardhë
3 lugë gjelle sheqer
Cuisine:

  Po zahirenë e preferuar, pinxhurin, a e keni përgatitur?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 876 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Specat piqini në pllakë, ndërsa domatet dhe patëllxhanët në furrë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas të gjitha qërojini, pastrojini e bluajini.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në masën e bluar shtoni vajin e nxehtë dhe kaurdisini të gjitha duke i përzier vazhdimisht për afro një orë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtojani uthullën e zier bashkë me sheqerin, hudhrën e grirë imët dhe kripën.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pinxhurin e përgatitur kështu zbrazeni në kavanozët e ngrohur dhe më pas vendosini në furrën e nxehtë që të piqen/kaurdisen në vete.

  Step 6
  Mark as Complete

  Të nesërmen nën kapakët e kavanozëve vendosini facoleta letre të lagura me esencë turshish.

  Step 7
  Mark as Complete

  Vendosini kapakët dhe pinxhurin e përgatitur lëreni në një vend të ftohtë e të errët.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Domate të thara
  next
  Sallatë me oriz
  • 876 Views
  • 24 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 100

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  7 kg speca të kuq
  3 kg domate
  3 kg patëllxhan
  200 gr speca djegës
  2 hudhra
  sipas dëshirës kripë
  300 ml vaj
  300 ml uthull vere të bardhë
  3 lugë gjelle sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Domate të thara
  next
  Sallatë me oriz