0 0
Pogaçe e shpejtë e butë

Pogaçe e shpejtë e butë

Ingredients

Adjust Servings:
6 gr tharm buke
250 ml ujë të vakët
1 lugë kripë
1 lugë sheqer
2 lugë vaj
350 gr miell
Cuisine:

  Kjo pogaçe përgatitet jashtëzakonisht shpejt, me përbërës që të gjithë i kemi në shtëpi. Ajo do të jetë e gatshme për konsumim, ndërkohë që ju keni bërë gjellën e drekës. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 39,967 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës trazojeni me ujë të vakët e sheqer. Lëreni mënjanë që të fermentohet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë siteni miellin dhe sthojani kripën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas në miell shtoni tharmin e fermentuar e vajin. Krijoni një topth brumi.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin tëhollojeni direkt me duar në një sipërfaqe të përmillur. Më pas vendoseni në tavën e mbuluar me letër pjekjeje. Mbi pogaçe krijoni disa vrima me pirun.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjatë kohës që furra nxehet në 250 gradë, pogacja lihet të pushojë e mbuluar.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas vendoset në furrë. Kur e shikoni që ka nisur të krijojë kore, temperaturën uleni në 180 gradë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pogaçja piqet derisa të skuqet mirë. Pas pjekes spërkatet pak me ujë dhe mbulohet me një pecetë.

  previous
  Smoothie vitaminoz
  next
  Speca turshi të mbushur me lakër
  • 39,967 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  6 gr tharm buke
  250 ml ujë të vakët
  1 lugë kripë
  1 lugë sheqer
  2 lugë vaj
  350 gr miell

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Smoothie vitaminoz
  next
  Speca turshi të mbushur me lakër