0 0
Pure karrotash

Pure karrotash

Ingredients

700 gr karrota
1/2 filxhan qumësht i ngrohtë
3 thelpinj hudhre
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle gjalpë
1 lugëz lëng limoni
¼ lugëz qimnon
¼ lugëz arrë moskat
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Ju sjellim një recetë të thjeshtë për përgatitjen e puresë së karrotave, të cilën do ta adhuroni.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 311 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Karrotat pastrojini, vendosini në enën për pjekje e më pas lyejini me vaj ulliri e shtojuni mëlmesat: qimnon, arrën moskat, kripën e piperin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Tek ena shtoni edhe tre thelpinj të paqëruar hudhre.

  Step 3
  Mark as Complete

  Piqini në furrën e parangrohur në 220 gradë për afro 25 minuta, ose derisa karrotat të marrin një ngjyrë të lehtë kafe.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi të jenë ftohur pak, karrotat bluajini me ndihmën e një blender dore, duke i shndërruar në pure.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtojuni tash hudhrën e pjekur, por të qëruar, gjalpën, lëngun e limonit dhe qumësht të ngrohtë aq sa është e nevojshme për të përfituar trashësinë e dëshiruar të puresë (afro gjysmë filxhani).

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Marmelatë kumbullash
  next
  Domate të thara
  • 311 Views
  • 40 min
  • Vështirësia: Easy
  • 220

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  700 gr karrota
  1/2 filxhan qumësht i ngrohtë
  3 thelpinj hudhre
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  1 lugë gjelle gjalpë
  1 lugëz lëng limoni
  ¼ lugëz qimnon
  ¼ lugëz arrë moskat
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Marmelatë kumbullash
  next
  Domate të thara