0 0
Qumështor (kajmaçin)

Qumështor (kajmaçin)

Ingredients

7 vezë
7 lugë gjelle sheqer
7 gota të çajit të zi qumësht
Cuisine:

  Qumështori është ndër ëmbëlsirat tradicionale shqiptare, që është shumë i thjeshtë për t’u bërë dhe akoma më i mirë për t’u ngrënë. Ne po ju japim një variant të përgatitjes së tij. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,335 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Së pari i rrahim vezët me sheqer derisa të shkrihet sheqeri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj shtojmë edhe qumështin dhe vazhdojmë miksimin derisa të krijojmë një masë homogjene shkume.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj masën e krijuar e zbrazim në tepsinë e lyer me yndyrë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Qumështori i përgatitur kështu piqet në furrën e parangrohur në 260 gradë për 15 minuta, ose varësisht nga furra.

  previous
  Kek me çokollatë
  next
  Oriz me gjoks pule
  • 2,335 Views
  • 30 min
  • Vështirësia: Easy
  • 260 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  7 vezë
  7 lugë gjelle sheqer
  7 gota të çajit të zi qumësht

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek me çokollatë
  next
  Oriz me gjoks pule