0 0
Receta bazike për pandispanjë

Receta bazike për pandispanjë

Ingredients

Adjust Servings:
5 vezë
5 lugë gjelle sheqer
5 lugë gjelle miell
1 pluhur pjekurinash
Cuisine:

  Nëse jeni kuzhiniere e re apo thjeshtë nuk iu shkojnë për dore ëmbëlsirat, po ndajmë me ju recetën për një pandispanjë universale, e cila nuk do t’iu dështojë asnjëherë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 487 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tavën ku do të piqni pandispanjën lyejeni me pak yndyrë e sipër saj shtroni letër kuzhine.

  Step 2
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 220 gradë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ndani të kuqtë nga të bardhët e vezëve. Të bardhët rrahini mirë duke formuar një shkumë të fortë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Tek shkuma shtoni një nga një të kuqtë e vezëve. Rrahini sërish derisa të fitoni një masë kremoze, pastaj shtoni sheqerin dhe pluhurin për pjekurina.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni edhe miellin e bashkojini mirë të gjithë përbërësit. Pastaj masën përziejeni me tel kuzhine.

  Step 6
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni në tavë e këtë vendoseni në furrën e parangrohur. Kujdesuni që në momentin që vendosni tavën në furrë, temperaturën uleni në 180 gradë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Piqeni për 15-20 minuta ose varësisht nga furra.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas kësaj, pandispanjën lëreni të ftohet e më pas shfrytëzojeni ashtu siç juve iu pëlqen.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Omëletë në furrë
  next
  Tiramisu me mollë
  • 487 Views
  • 40 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 220/180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  5 vezë
  5 lugë gjelle sheqer
  5 lugë gjelle miell
  1 pluhur pjekurinash

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Omëletë në furrë
  next
  Tiramisu me mollë