0 0
Revani tradicionale me mjaltë

Revani tradicionale me mjaltë

Ingredients

Adjust Servings:
1 gotë miell
½ gotë sheqer
1 gotë miell misri për ëmbëlsira
4 vezë
1 gotë vaj
1 pluhur pjekurinash
200 gr kos
2 sheqer vanilje Podravka
2 lugë gjelle mjaltë
lekurë portokalli ose limoni sipas preferencës
Për sherbetin:
3 gota ujë
2 gota sheqer
gjysëm portokalli ose limoni sipas preferencës
1 shkop kanellë
Cuisine:

  Vështirë se mund t’i rezistosh shijes tradicionale së kësaj ëmbëlsire të shkrifët, të butë, ëmbëlsuar me sherbet e mjaltë.Një recetë e kolegëve tanë nga AgroWeb.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 3,257 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tas të madh rrahim vezët. Më pas shtojmë sheqerin dhe mjaltin dhe vijojmë rrahjen edhe për 5 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në vijim, shtojmë vajin, kosin, si dhe lëkurën e portokallit apo të limonit.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një tas tjetër, hedhim miellin e misrit për ëmbëlsira dhe atë të grurit, hedhim gjithashtu edhe pluhurin pjekës dhe vaniljen. I përzjejmë të gjitha bashkë dhe i shtojmë tek masa e vezëve.

  Step 4
  Mark as Complete

  I rrahim për 2-3 minuta të gjitha bashkë dhe e hedhim të gjithë masën në tepsi.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e fusim në pjekje në furrë, në temperaturën 170 gradë. E lëmë të piqet për 35 minuta derisa merr në sipërfaqe ngjyrë të kuqërremtë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Sapo e nxjerrim nga furra, i hedhim sherbetin e ftohtë. Në mënyrë që të përthithë të gjithë masën e sherbetit sa më mirë e shërbejmë tre orë pasi i kemi hedhur sherbetin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Për sherbetin: I ziejmë të gjitha bashkë për 10 min dhe i heqim mënjanë që të ftohet

  previous
  Kek i lëngshëm me mollë
  next
  Tortë e kripur me krepa
  • 3,257 Views
  • Serves 10
  • Vështirësia: Easy
  • 170 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 gotë miell
  ½ gotë sheqer
  1 gotë miell misri për ëmbëlsira
  4 vezë
  1 gotë vaj
  1 pluhur pjekurinash
  200 gr kos
  2 sheqer vanilje Podravka
  2 lugë gjelle mjaltë
  lekurë portokalli ose limoni sipas preferencës
  Për sherbetin:
  3 gota ujë
  2 gota sheqer
  gjysëm portokalli ose limoni sipas preferencës
  1 shkop kanellë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek i lëngshëm me mollë
  next
  Tortë e kripur me krepa