0 0
Role me marmelatë

Role me marmelatë

Ingredients

Adjust Servings:
60 gr margarinë
250 ml qumësht
20 gr tharm të freskët buke
½ lugë kripë
75 gr sheqer
250 gr miell
Cuisine:

  A e ndjeni ndonjëherë nevojën për të ngrënë ndonjë gatesë të butë brumi të mbushur me marmelatë? Nëse përgjigja juaj është positive, por nuk e keni në fakt idenë se cfarë po iu hahet, atëherë kjo role është si e porositur për ju.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,233 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Margarinën shkrijeni në avull. Pastaj shtojani qumështin me temperaturë ambienti.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë hidhni tharmin e freskët. Shtoni pak nga përzierja e margarinës dhe qumështit dhe përziejeni mirë. Mbulojeni me një pecetë dhe lëreni të pushojë derisa të dyfishohet në masë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni pjesën e mbetur të margarinës dhe qumështit, kripën, sheqerin dhe miellin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Masën gatuajeni derisa të fitoni një brumë të butë e kompakt. Pastaj brumin mbulojeni me një pecetë të pastër dhe lëreni të dyfishohet në masë për një orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas kësaj, brumin hidheni në sipërfaqen e përmillur dhe tëhollojeni në trashësi prej ½ cm.

  Step 6
  Mark as Complete

  Petën e tëholluar e lyejmë me marmelatë sipas dëshirës, e mbështjellim, e presim me thikë në trashësinë që duam dhe e vendosim në tavën e mbuluar me letër kuzhine.

  Step 7
  Mark as Complete

  Roletë e gatuara kështu piqen për 30 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.
  Ju bëfshin mirë. /Gastro

  previous
  Muffins pa miell e sheqer
  next
  Bukë me patate
  • 1,233 Views
  • 1.50 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  60 gr margarinë
  250 ml qumësht
  20 gr tharm të freskët buke
  ½ lugë kripë
  75 gr sheqer
  250 gr miell

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Muffins pa miell e sheqer
  next
  Bukë me patate