0 0
Sallatë ruse

Sallatë ruse

Ingredients

4-5 patate
3-4 karrota të freskëta
100 gr bizele të ngrira
1 tufë magdanoz e grirë hollë
2 vezë të ziera të grira hollë
ullinj pa bërthamë, të grirë hollë
1 tranguj turshi i prerë në copa të vogla
1 lëng limoni
kripë
Cuisine:

  Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, që përmban patate, bizele, karrota, ullinj dhe majonezë. Padyshim, njëra ndër pjatat më të shpeshta në tryezën e ndërrimit të motmoteve.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 9,382 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Presim patatet në kubikë dhe i ziejmё nё ujё me kripë derisa tё bёhen.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ziejmё edhe karrotat nё ujё me kripё, derisa tё zbuten.

  Step 3
  Mark as Complete

  I nxjerrim nga uji dhe i presim nё kubikё tё vegjёl. Ziejmё bizelet nё ujin e karrotave pёr 5 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtojmë tё gjithë përbërësit e sallatёs nё njё enë tё pёrshtatshme dhe i pёrziejmё me kujdes.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtojmë edhe ullinjtë, trangullin turshi, vezët e prera në pjesë të vogla, magdanozin, kripën, lëngun e limonit dhe 4-5 lugë majonezë.

  Step 6
  Mark as Complete

  I trazojmë mirë të gjitha bashkë dhe para servimit i lëmë të ftohen në frigorifer për 30 minuta.

  previous
  Miks fruta-perimesh për imunitet
  next
  Tortë me çokollatë
  • 9,382 Views
  • 40 min
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  4-5 patate
  3-4 karrota të freskëta
  100 gr bizele të ngrira
  1 tufë magdanoz e grirë hollë
  2 vezë të ziera të grira hollë
  ullinj pa bërthamë, të grirë hollë
  1 tranguj turshi i prerë në copa të vogla
  1 lëng limoni
  kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Miks fruta-perimesh për imunitet
  next
  Tortë me çokollatë