0 0
Sheqerpare Dibre

Sheqerpare Dibre

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg miell
600 gr gjalpë të shkrirë
350-400 gr sheqer
8 të kuq të vesë
5 gr pluhur pjekurinash
Për sherbetin:
1250 gr sheqer
850 ml ujë
aromë vanilje
75 gr arra
Cuisine:

  Dibra ka recetën e saj fantastike, e cila prej dekadash njihet si Sheqerpare Dibrane. Sjellim një variant të recetës.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,390 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Si fillim përgatisim sherbetin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj, përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin. Shtojmë pjesë –pjesë të vkuqtë e vezëve duke i punuar vazhdimisht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtojmë edhe miellin e përzier me pluhur pjekurinash. Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumi i përgatitur bëhet në formë kulaçi të rrumbullakët, shtypet në trashësi 7-8 mm dhe i vendosim në mes të çdo cope një ose gjysmë thelbi arrë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Vendosini në tepsi të thata të pa lyera me yndyrë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqen në temperaturën 230 gradë Celsius për 25-30 min. Pasi dalin nga pjekja, duke qenë të ngrohta spërkaten me shurup të ftohtë, i cili duhet të jetë i aromatizuar me vanilje.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Pulë e mbushur
  next
  Biskota sanduiç
  • 2,390 Views
  • 50 min
  • Serves 15
  • Vështirësia: Medium
  • 230

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg miell
  600 gr gjalpë të shkrirë
  350-400 gr sheqer
  8 të kuq të vesë
  5 gr pluhur pjekurinash
  Për sherbetin:
  1250 gr sheqer
  850 ml ujë
  aromë vanilje
  75 gr arra

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë e mbushur
  next
  Biskota sanduiç