0 0
Shurup shege

Shurup shege

Ingredients

Adjust Servings:
1 1/2 kg fara shege
500 gr sheqer kallami
1 lëng limoni
Cuisine:

  Shega njihet si një frut jashtëzakonisht i shëndetshëm. Pse nuk provoni ta shijoni edhe si shurup?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 276 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Farat e shegës vendosini në tenxhere, shtoni lëngun e një limoni dhe sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Tenxheren mbulojeni dhe lëreni në frigorifer gjatë natës.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të nesërmen, masën ziejeni mirë e më pas kullojeni lëngun e përfituar.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shurupin ruajeni në frigorifer, ndërsa para servimit- sipas dëshirës, mund ta shtoni edhe me ujë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Afati i qëndrueshmërisë në frigorifer- një muaj.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Burra, ja pse duhet të konsumoni kërpudha!
  next
  Biskota daneze
  • 276 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 1/2 kg fara shege
  500 gr sheqer kallami
  1 lëng limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Burra, ja pse duhet të konsumoni kërpudha!
  next
  Biskota daneze