0 0
Simite për mëngjes

Simite për mëngjes

Ingredients

Adjust Servings:
100 ml qumësht
100 ml ujë
100 ml vaj
20 gr gjalpë
1 vezë
tharm buke
10 gr kripë
20 gr sheqer
miell
20 gr recel kumbulle për molasën
3 lugë gjelle ujë
fara susami të pjekura lehtë në tigan
Cuisine:

  Këto simite janë ideale për mëngjes. Të shoqëruara me djath të freskët e një gotë caj, do të bëjnë që mëngjeset tuaja me familje, të marrin më shumë kuptim. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,968 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e vëmë të fermentohet në ambient të ngrohtë. Pastaj formojmë brumin duke shtuar gradualisht të gjithë përbërësit.

  Step 2
  Mark as Complete

  Brumi vendoset të pushojë/fermentohet për një orë. Më pas e ndajmë në kulec, të cilët i kalojmë me pjesën e sipërme në molasë dhe pastaj i kalojmë edhe në sezamin e pjekur. (PS. Molasa formohet duke tëholluar recelin me ujë. )

  Step 3
  Mark as Complete

  Pasi i kemi renditur në tepsi, sipër simiteve formojmë vijëza me thikë të mprehtë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Piqen për 30-35 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.

  Step 5
  Mark as Complete
  previous
  Supë nga kockat
  next
  Pulë në salcë curry
  • 2,968 Views
  • 1 ore e 35 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  100 ml qumësht
  100 ml ujë
  100 ml vaj
  20 gr gjalpë
  1 vezë
  tharm buke
  10 gr kripë
  20 gr sheqer
  miell
  20 gr recel kumbulle për molasën
  3 lugë gjelle ujë
  fara susami të pjekura lehtë në tigan

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Supë nga kockat
  next
  Pulë në salcë curry