0 0
Speca n’mazë

Speca n’mazë

Ingredients

Adjust Servings:
5-6 speca
1 domate
thelpinj hudhre
vaj ulliri
400 gr ajkë të thartë/shtalpë
sipas shijes kripë
Cuisine:

  Nuk ka njeri të mos i pëlqejë specat me mazë. Sidomos jo në një mëngjes të shtuneje, të shoqëruara me një pogace të nxehtë të gatuar nga duart e nënës.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,658 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Specat piqini në një enë të thellë në vaj, lërini të ftohen e më pas qërojini.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në të njëjtin vaj fërgojeni një domate të prerë, disa thelpinj hudhër dhe pak vaj ulliri. Kaurdisini derisa të zbuten.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj shtojani shtalpën dhe lërini të kaurdisen të gjitha bashkë, derisa të përfitoni një krem homogjen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në fund shtoni specat e qëruar dhe vazhdojeni kaurdisjen edhe për pak minuta, derisa të bashkohet mirë masa.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kriposini sipas dëshirës.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Choco Tart
  next
  Katrorka pa vezë
  • 2,658 Views
  • 30 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  5-6 speca
  1 domate
  thelpinj hudhre
  vaj ulliri
  400 gr ajkë të thartë/shtalpë
  sipas shijes kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Choco Tart
  next
  Katrorka pa vezë