0 0
Supë shtëpie me pulë

Supë shtëpie me pulë

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr shpatulla pule
1 qepë
1 thelpinj hudhre
3 patate
3 lugë gjelle oriz
1 buljon/kubëz supe
piper i kuq i bluar
2 lugë gjelle vaj
1 lugë gjelle gjalpë
piper i zi
1 vezë
2 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë
bizele
karrota
Cuisine:

  Një gjellë e ngrohtë dhe e shijshme për të gjithë familjen.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 437 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Shpatullat e pulës lajini dhe vendosini të marrin një valë në zjarr.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pasi të ketë marrë një valë, derdheni ujë e mbusheni tenxheren me ujë të pastër të ngrohtë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni vajin, piper sipas dëshirës dhe gjalpën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Lëreni të zihet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Qepën, patatet e hudhrën qërojini. Lajini e grijini imët e më pas hidhini tek tenxherja me shpatullat e ziera. Shtoni edhe bizele e karrota sipas dëshirës.

  Step 6
  Mark as Complete

  Hidhni edhe orizin e shpëlarë, kubëzën e supës dhe pak piper të kuq të bluar.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pasi të jenë zier mirë shpatullat e pulës, hiqini nga zjarri e largojuni kockat.

  Step 8
  Mark as Complete

  Mishin priteni imët dhe kthejeni në tenxhere. Nëse është e nevojshme shtoni akoma ujë të ngrohtë. Vazhdojeni zierjen edhe për disa minuta të tjerë e më pas largojeni nga zjarri.

  Step 9
  Mark as Complete

  Në një enë rraheni vezën bashkë me shtalpën. Përziejini mirë dhe hidhini pak lëng nga supa e zier.

  Step 10
  Mark as Complete

  Trazojini mirë të gjitha e bashkojini me supën në tenxhere.

  Step 11
  Mark as Complete

  Jepini edhe një përzierje të fundit dhe ndaleni zjarrin.

  Step 12
  Mark as Complete

  Supa juaj është e gatshme.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Karamele të shijshme kundër dhimbjeve të fytit
  next
  Rriska buke me avokado
  • 437 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr shpatulla pule
  1 qepë
  1 thelpinj hudhre
  3 patate
  3 lugë gjelle oriz
  1 buljon/kubëz supe
  piper i kuq i bluar
  2 lugë gjelle vaj
  1 lugë gjelle gjalpë
  piper i zi
  1 vezë
  2 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë
  bizele
  karrota

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Karamele të shijshme kundër dhimbjeve të fytit
  next
  Rriska buke me avokado