0 0
Tatli tradicionale

Tatli tradicionale

Ingredients

2 vezë
1 gotë çaji turk vaj
1 gotë çaji turk sheqer
½ lugë e vogël sodë bikarbonë
miell
arra
Për sherbetin:
350 ml ujë
200-250 gr sheqer
Cuisine:

  Secili nga ne kujtojmë me nostalgji kohët e fëmijërisë. Domosdoshmërisht edhe ëmbëlsirat e asaj kohe. Të thjeshta, të shijshme, të lehta. Kjo tatli është një nga ato ëmbëlsira.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 6,012 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët i rrahim bashkë me vajin e sheqerin. Shtojmë sodën bikarbonë dhe vazhdojmë me rrahjen e masës duke shtuar edhe miellin gradualisht.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj, marrim nga brumi dhe formojmë toptha të vegjël, të cilët I rendismin në tepsinë e lyer me vaj.

  Step 3
  Mark as Complete

  Tatlia e përgatitur kështu piqet në furrën e parangrohur në 250 gradë për 10 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Gjatë kësaj kohe ziejmë edhe sherbetin, të cilin të nxehtë ia hedhim tatlisë së sapopjekur.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Oriz me gjoks pule
  next
  Biskota me lajthi
  • 6,012 Views
  • 30 min
  • Vështirësia: Easy
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  2 vezë
  1 gotë çaji turk vaj
  1 gotë çaji turk sheqer
  ½ lugë e vogël sodë bikarbonë
  miell
  arra
  Për sherbetin:
  350 ml ujë
  200-250 gr sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Oriz me gjoks pule
  next
  Biskota me lajthi