0 0
Tiramisu me dredhëza në gotë

Tiramisu me dredhëza në gotë

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr biskota për tiramisu
100 gr çokollatë e bardhë
500 gr krem djath
2 vezë
190 gr sheqer
2 sheqer vanilje
500 ml qumësht
500 gr dredhëza
liker maraschino
Cuisine:

  Një desert freskues në gotë, që do t’ua ëmbëlsojë shoqërimet me miq.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 915 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët, sheqerin e sheqer vaniljen rrahini mbi avull derisa masa të zbardhet e të shkrihet sheqeri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj rrahini të bardhat e vezës, derisa të fitoni një shkumë të bardhë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas shtoni djathin mascarpone dhe të bardhat e rrahura të vezëve.

  Step 4
  Mark as Complete

  Qumështin ngroheni e më pas shtojani likerin.

  Step 5
  Mark as Complete

  Biskotat zbutini në qumësht e më pas rendisni në fund të gotës. Sipër hidhjuni nga kremi i përgatitur dhe një pjesë të dredhëzave të prera në shirita si dhe pjesën e mbetur të biskotave të zbutura në qumësht.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund shtoni kremin e mbetur.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e përgatitur vendoseni në frigorifer që të ngurtësohet.

  Step 8
  Mark as Complete

  Para shërbimit, dekorojeni me dredhëza të prera. Gjithashtu shtoni edhe cokollatën e bardhë të grirë në rende.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pogace bullgare me djath
  next
  Bukëza të shpejta
  • 915 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  250 gr biskota për tiramisu
  100 gr çokollatë e bardhë
  500 gr krem djath
  2 vezë
  190 gr sheqer
  2 sheqer vanilje
  500 ml qumësht
  500 gr dredhëza
  liker maraschino

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pogace bullgare me djath
  next
  Bukëza të shpejta